Jak připravit bylinný čaj a koupel?

Pravidla užívání bylin

Při užívání bylin bychom měli dodržovat jistá pravidla. Je to z důvodu předávkování, které nám může poškodit naše vnitřní orgány, přivodit nevolnost či bolest hlavy. Pokud budeme užívat nějaký výrobek z bylin – ať je to extrakt, sirup, tablety či různé tobolky, určitě dodržujte doporučení výrobce. Pokud si sami uvaříme bylinný čaj, což je asi nejčastější, nejrozšířenější a nejlevnější varianta, je dobré nepřesahovat dávku 0,75 l bylinného čaje za den.

V případě nachlazení, urologických potížích je možné dávku zvýšit až na 1l, ale po dobu jen několika dnů. Takže nejlépe si připravíme 1 – 3x denně běžný čtvrtlitrový hrnek s bylinným čajem. Připravený nálev či odvar bychom měli pít čerstvý, ještě teplý. Pokud čaj vystydne, můžeme ho samozřejmě dopít i studený a můžeme si ho i ohřát. K ohřevu ale nepoužíváme mikrovlnou troubu! Je dobré čaj pít po doušcích, uvědomit si, co dělám a proč to dělám. Čajem nezapíjíme jídlo. Bylinný čaj můžeme osladit medem – teplota čaje by však měla být „pitelná“. Sice se med hůř rozpouští, ale zůstanou nám v něm zachovány enzymy, které mají přínosné účinky.

Bylinnou směs nebo jednotlivé byliny nepijeme obvykle déle než 2 – 3 měsíce. Při tomto dlouhodobém užívání je obvyklé dávkování s pauzami. 3 týdny byliny užíváme, 1 týden děláme pauzu. Pokud pauzy neděláme, můžeme pít bylinky až 6 týdnů. Toto dávkování doporučuji dodržovat.

Upozornění – bylinná směs nenahrazuje léky ani jinou zdravotní péči! Klient si je vědom, že bylinný čaj, který si připraví na základě těchto doporučení je jeho svobodné a nezávislé rozhodnutí. Jitka Volná není zodpovědná za jakékoliv poškození, ublížení a ztrátu, které by mohly vzniknout spoléháním nebo využitím informací o bylinách.

 

Způsoby příprav na vnitřní použití

  • Nálev – 1 zarovnanou polévkovou lžíce bylin spaříme 1/4l vroucí vody. Luhujeme 10 – 15 minut pod pokličkou. Pokličku používáme proto, aby se v nálevu zachovaly siličné látky. Nálev děláme z natí, listů, květů a nejčastěji ze směsí.
  • Odvar – 1 zarovnanou čajovou lžíci bylin zalijeme 1/4l chladné vody a dáme vařit. Vaříme obvykle 2 – 3 min (pokud máme větší kusy částí rostlin, čas tomu přizpůsobíme a můžeme vařit i 10 min), opět luhujeme 10 – 15 minut pod pokličkou, scedíme a podáváme. Odvar děláme z kořenů, dřevnatých natí, plodů a některých květů.
  • Macerát, nebo-li studený nálev – 1 polévkovou zarovnanou lžíci bylin zalijeme 1/4l chladné vody a necháme takto odstát 4 – 10 hodin. Macerát připravujeme tehdy, když potřebujeme, aby se z bylin uvolnily slizové látky.  Studený nálev se připravuje také z listů senny, která jinak způsobuje nepříjemné křeče v břiše.

Způsoby příprav na zevní použití

  • Obklady – připravíme nálev či odvar, do nějž řádně namočíme kapesník, plenu či látku z bavlny či lnu, kterou vyždímanou přikládáme na bolestivé místo.
  • Obklad z čerstvých rostlin – rostlinám lehce narušíme jejich stavbu paličkou na maso, nebo rostliny vložíme do utěrky a válečkem na těsto je můžeme poválet. Tyto rostliny přikládáme opět na postižená místa několikrát denně, přikryjeme suchou tkaninou a necháme působit.
  • Obklad ze sušených bylin – byliny vložíme do lněné či bavlněné látky, spaříme vroucí vodou, vyždímáme a opět přikládáme. Je dobré nechat bylinky chvíli vychladnout, ať si na daných místech nezpůsobíme ještě popáleninu.
  • Koupel – 50 – 100g sušené byliny nasypeme do hrnce, přidáme cca 2 – 3 litry studené vody, přivedeme k varu, vaříme 10 – 15 min, luhujeme 10 – 15 minut pod pokličkou. Byliny můžeme vařit v bavlněném nebo lněném pytlíku, nebo třeba ve staré ponožce, kterou zauzlujeme. Po vyluhování odvar scedíme do vany s vodou, která by měla mít teplotu tak akorát. Koupel by neměla přesáhnout 20 min. Pokud děláme koupele se silným účinkem, vodu obvykle dáváme tak, aby naše srdce byla již nad hladinou vody. Pokud si děláme koupel jen z důvodů relaxačních, pěstících a lehce účinných, můžeme si dát vody přesně tolik, kolik chceme. Koupel je velmi silná, takže pokud ucítíme, že se nám dělá špatně, točí hlava apod., pomalu koupel raději opustíme. Koupel je velmi účinná, tělo přijímá látky z bylin každou svou buňkou pokožky, takže koupele neděláme častěji než 2x týdně. Po koupeli bychom se měli jen lehce utřít, zabalit se do županu či osušky a aspoň na půl hodiny jít odpočívat. Nejlépe je ovšem jít spát.

Z bylin si můžeme ještě připravit různé sirupy, šťávy, naložit do vína či alkoholu. Bylinkami můžeme také dochucovat svá jídla. Vyzkoušejte některou z mých namíchaných směsíbylinnou směs na míru připravenou pouze pro vás.  A pokud vás zajímá, jak se naučit připravovat takovou bylinnou směs, doporučuji  kurz individuální výuky intuitivního bylinářství.

Tento záznam byl publikován v Byliny . Uložit odkaz do záložek.