Letní bylinné tipy

Důležité informace k užívání bylinek v létě

V letním horkém počasí můžeme používat bylinky tak, jak jsme zvyklí v průběhu roku. Je důležité však dodržovat pitný režim a doplňovat tekutiny tak, aby bylinné čaje netvořily většinu našeho pitného příjmu.

Ideální a nejlepší základ k pití je čistá voda. Ráda používám skleněnou karafu Lucie Nepasické s květem života. Pokud byste nepřidali další tekutiny navíc, při náročnějším pobytu na slunci nebo v horkém prostředí byste se mohli cítit více unavení, vnímat bolest hlavy či nevolnost.

Jaké byliny v létě používat v létě?

Pokud chceme využít byliny na osvěžení a ochlazení, využijme nálevu (návod na přípravu zde) z máty (opatrně, pokud máte potíže s s nízkým krevním tlakem) , meduňky, koriandru.  Samostatně nebo ve směsi. Můžeme si připravit nálev z čerstvých bylin. Množství bylin by mělo být cca 5 – 8g na 0,25l vroucí vody, luhujeme pod pokličkou 10 – 15 minut.

Dále si můžeme připravit nálev z listů jahodníku, maliníku či ostružiníku, květů sedmikrásky samostatně či ve směsi.

Další možností přípravy je vložit několik lístků máty či meduňky, nebo několik natí rostlin do džbánu s chladnou vodou a popíjet v průběhu dne. Vodu můžeme ochutit libovolným sirupem, vložit oloupaný a nakrájený citron, pomeranč, limetku, plátky letních jablíček či drobné ovoce jako jsou jahody a maliny.

Jak připravit repelent z bylin?

Tento repelent spolehlivě zabraňuje útokům komárů, klíšťat a dalšího obtěžujícího hmyzu. Tento repelent můžeme použít pro všechny věkové kategorie i pro naše zvířecí kamarády.

Příprava: 100g sušeného rozmarýnu (200g čerstvého) svaříme v 1l vody, po vychladnutí přidáme 1 polévkovou lžíci bílého vinného octa (můžeme použít i běžný obyčejný ocet), přecedíme do rozprašovače a uchováváme v lednici. Používáme dle potřeby.

Rozmarýn můžeme nahradit levandulí, citronovou trávou, pelyňkem, nebo si připravit směs z těchto bylin dle vlastních preferencí.

 

Ráda připravím originální a jedinečnou  bylinnou směs na míru přímo pro vás.

Upozornění – bylinná směs nenahrazuje léky ani jinou zdravotní péči! Klient si je vědom, že bylinný čaj, který si připraví na základě doporučení je jeho svobodné a nezávislé rozhodnutí. Jitka Volná není zodpovědná za jakékoliv poškození, ublížení a ztrátu, které by mohly vzniknout spoléháním nebo využitím informací o bylinách.

 

Tento záznam byl publikován v Byliny . Uložit odkaz do záložek.