Základní informace o bylinách a jejich užívání

Proč používat byliny?

Fytoterapie je jedna z metod, které se nám vůbec nabízí v široké škále produktů v rámci péče o nás. Je to metoda prastará, která je stále funkční a účinnáFytoterapie je metoda, která je dostupná – byliny a preparáty z nich se dají běžně koupit (zatím a věřím, že to bude tak stále), cena bylin je příznivá, zejména těch českých a evropských, nabídka dostatečná. Bylinářky a bylináři byli u nás od nepaměti. Máme tu výhodu oproti jiným evropským zemím, že tu máme jakési bylinářské bohatství a velké povědomí.Většina z nás pozná aspoň nepatrné množství bylin a ví, k čemu by se daná rostlina dala použít. I když byliny jsou stále oblast, která není úplně prozkoumaná, je bohatě využívaná i v dalších potravinářských a farmaceutických odvětvích. Mnozí z nás si byliny kupují, mnozí si je sami sbírají a suší a mnozí je dokonce i pěstují.

Dostupnost bylin, informací, herbáře

Bohužel v dřívějších dobách, jsme si mohli koupit produkt z bylin, kde jsme se dočetli, na co to je, proč je dobré jej používat a užívat. Z důvodu omezení lékařských tvrzení, si to na výrobcích, které si koupíme jinde než v lékárně, nepřečteme. A tak, pokud prodejna nemá perfektně vyškolený personál, se nedovíme z výrobku, proč bychom měli užívat třeba extrakt ze semínka grepu, mast z měsíčku či kostivalu, kloktat nálevem z šalvěje, pít květ lípy při nachlazení. Nezbývá nám nic jiného, než prozkoumat internet, nebo oprášit staré herbáře doma v knihovně či na chalupě (ty nám “nadřízené orgány“ snad regulovat nebudou). Jako jeden z nejvydařenějších a nejlepších herbářů, který se dá běžně koupit, považuji 7 dílný Herbář léčivých rostlin Ing. Jiřího Janči, Csc a Josefa A. Zentricha. V našich domácích knihovnách je často dostupná i literatura od rakouské bylinářky M. Treben.

Všichni asi známe, že se dají bylinky užívat na běžné normální denní pití, při  téměř jakémkoliv problému. Každý z nás je jedinečný a každému vyhovují bylinky jiné. Proto je potřeba ctít individuální přístup. A co pomohlo sousedovi, nemusí vůbec pomoci mně. Co chutná kamarádce, může být pro mě naprosto nepoživatelné. A pokud je pro nás něco nepoživatelného, nelze danou tekutinu či pokrm spolknout, je to důležitým znamením, že dané čaje, preparáty a potravu pít a jíst rozhodně nemáme!

Byliny také obsahují spoustu vitamínů, minerálních a stopových prvků, které naše tělo umí přijmout a zpracovat. Bylinky upravují naši vnitřní rovnováhu a naše těla na ně reagují příznivým způsobem. Reakce může být velmi rychlá a účinná, ale také může dlouhodobá. Říká se, že kolik let trvá daný problém, tolik měsíců trvá léčba. Bylinky jsou úžasné a skvělé, avšak nejsou spasitelné. Takže pokud při naší změně ke zdravému stavu neupravíme např. stravovací návyky, pitný režim, vhodný pohyb apod. nemusí být změna tak zřejmá. Další možností jak docílit požadovaného stavu zdraví je psychosomatické nazírání na daný problém. Naše tělo nám zobrazuje to, co žijeme ve svých myslích.

Zajímala by Vás bylinná směs na míru? Nebo raději již bylinná směs hotová?

Upozornění – bylinná směs nenahrazuje léky ani jinou zdravotní péči! Klient si je vědom, že bylinný čaj, který si připraví na základě doporučení je jeho svobodné a nezávislé rozhodnutí. Jitka Volná není zodpovědná za jakékoliv poškození, ublížení a ztrátu, které by mohly vzniknout spoléháním nebo využitím informací o bylinách.

 
Tento záznam byl publikován v Byliny . Uložit odkaz do záložek.